Az új EU akkumulátor-szabályozás navigálása: Útmutató gyártók számára

2024. szept. 13.

Az új EU akkumulátor-szabályozás navigálása: Útmutató gyártók számára

2023 augusztusában lépett hatályba az új EU akkumulátor-szabályozás minden tagállamban. Az egész akkumulátor-életciklust lefedő szabályozás összetett, és végrehajtása kihívást jelent az érintett gyártók számára, különösen mivel egyes cikkek harmadik fél általi ellenőrzést igényelnek egy bejelentett szervezet által. Mivel a DEKRA a jövőben bejelentett szervezetté válik, képes lesz segíteni a gyártóknak a szabályozás megértésében és navigálásában.
Az akkumulátorok kulcsfontosságúak a dekarbonizációs folyamatban és az EU 2050-re kitűzött klímasemlegességi céljának elérésében, amely egy nettó nulla üvegházhatású gázkibocsátással rendelkező gazdaságnak felel meg. Az akkumulátorok iránti kereslet növekedni fog a mobilitás, szállítás, logisztika és ipari megoldások terén, valamint az energiahálózatok és tárolási alkalmazások esetében. Továbbá, a fogyasztói elektronikai eszközök, szabadidős termékek és háztartási készülékek is egyre inkább akkumulátorokat fognak használni. Ebben az összefüggésben az új Akkumulátorok és Hulladék Akkumulátorok Szabályozása (EU) 2023/1542 nagy jelentőséggel bír. Az új szabályozás felváltja a 2006-os akkumulátor irányelvet (2006/66/EK), és kiegészíti a jogszabályokat, különösen a hulladékgazdálkodás terén. Az akkumulátor-szabályozás már hatályban van, bár egyes követelmények csak a következő években lépnek hatályba. Az új szabályok célja, hogy az akkumulátorok egész életciklusuk során fenntarthatóak legyenek, az anyagok beszerzésétől kezdve az összegyűjtésen, újrahasznosításon és újrafelhasználáson át. Ezek elő fogják mozdítani egy versenyképes és fenntartható akkumulátoripar növekedését, amely kulcsszerepet fog játszani Európa tiszta energia és üzemanyag függetlenség felé történő átállásában. Azok az akkumulátorgyártók, akik tájékozottak az új szabályokról és világos elképzelésük van az őket érintő cikkekről, hatékonyabban és költséghatékonyabban tudják navigálni a szükséges folyamatokat és tanúsításokat.

Az életciklus minden szakaszában

Az új szabályozás minden akkumulátortípust és alkalmazást lefed, legyen szó hordozható vagy ipari akkumulátorokról, elektromos jármű (EV) akkumulátorokról, könnyű közlekedési eszközök (LMT) akkumulátorairól vagy indító, világító és gyújtó (SLI) akkumulátorokról.
A jövőben biztosítja, hogy az akkumulátorok alacsony szénlábnyommal rendelkezzenek, minimális káros anyagokat használjanak, kevesebb nyersanyagot igényeljenek nem EU-országokból, és hogy azokat Európában magas fokon gyűjtsék össze, használják újra és hasznosítsák. A szabályozás öt fő témára összpontosít:
1. Fenntarthatóság és biztonság a szénlábnyom, a veszélyes anyagokra (higany, kadmium és ólom) vonatkozó korlátozások és az újrahasznosított anyagok tartalmára vonatkozó célok tekintetében.
2. Ellátási lánc menedzsment, beleértve a kellő gondosságra vonatkozó követelményeket.
3. Az új szabályozás bevezeti a címkézésre és a nyilvánosan elérhető információkra vonatkozó követelményeket. Egyéni digitális akkumulátor-útlevél lesz szükséges minden könnyű közlekedési eszköz akkumulátor, 2 kWh feletti ipari akkumulátor és forgalomba hozott vagy üzembe helyezett EV akkumulátor esetében. Ez növeli az átláthatóságot az ellátási és értékláncok mentén minden érintett számára, és segíti az információcserét az egyes akkumulátormintákra vonatkozóan. Az útlevél tartalmazza az akkumulátor modelljére, az adott akkumulátorra és annak használatára vonatkozó információkat. Minden akkumulátornak címkékkel és QR-kódokkal kell rendelkeznie, amelyek részletezik kapacitásukat, teljesítményüket, tartósságukat és kémiai összetételüket, valamint meg kell jeleníteniük a "külön gyűjtés" szimbólumát. Ez az útlevél 2027. február 18-án lép életbe, és az akkumulátorgyártók felelőssége lesz az akkumulátor-útlevél megszervezése. Továbbá a gyártóknak ellenőrizniük kell, hogy címkézésük megfelel-e a termékútlevél követelményeinek. A jövőben "CE" jelöléssel kell rendelkezniük, hogy igazolják a EU-ban alkalmazandó egészségügyi, biztonsági és környezetvédelmi előírásoknak való megfelelést.
4. A cikkek az akkumulátor második életciklusára vonatkozóan különösen relevánsak a javítók, felújítók és második életciklus üzemeltetők számára.
5. Ami az újrahasznosítást és a hulladékgazdálkodást illeti, az új EU akkumulátor-szabályozás célja, hogy biztosítsa, hogy az akkumulátorokat külön, magas színvonalú újrahasznosításnak vessék alá, és ezért kötelezettségeket ír elő a végfelhasználók számára.
Nincs tanúsítás bejelentett szervezet nélkül
Eddig érthető. Sok követelmény esetében az akkumulátorgyártók választhatnak, hogy önállóan nyilatkoznak, vagy alternatívaként egy úgynevezett bejelentett szervezet általi ellenőrzésen esnek át. Azonban a szénlábnyomra (7. cikk), az újrahasznosításra (8. cikk) és a kellő gondossági folyamatokra (48-51. cikk) vonatkozó követelményeket harmadik fél általi ellenőrzésnek kell alávetni (2025-től az EV-k esetében, majd 2026-ban és 2028-ban minden más alkalmazás esetében) bejelentett szervezetek által. Ezek a kötelező harmadik fél általi audit és ellenőrzési tevékenységek szervezeti és termékhez kapcsolódó követelményeket egyaránt kombinálnak, mint például:
  • Szabályozás értelmezése, workshop, szeminárium
  • Akkumulátor biztonsági, teljesítmény, tartóssági tesztelése és tanúsítása
  • Akkumulátor eltávolíthatóságának és cserélhetőségének értékelése
  • Akkumulátor címkézésének és jelölésének értékelése
  • Akkumulátor-útlevél megfelelőségének értékelése
  • Akkumulátorgyártási folyamatok ellenőrzése és auditja
  • Anyagkorlátozások tesztelése és értékelése
  • EMC, kapcsolódási, mechanikai, kémiai, kiberbiztonsági
  • Akkumulátor állapotának értékelése (üzemeltetési fázisban)
De mi is pontosan a bejelentett szervezet? A bejelentett szervezetek olyan szervezetek, amelyeket az EU tagállamaik jóváhagytak meghatározott termékek megfelelőségének értékelésére. A DEKRA már most nagy tapasztalattal rendelkezik, mint bejelentett szervezet számos EU-s irányelv esetében. Annak érdekében, hogy segítsen a vállalatoknak eligazodni ezekben a komplex szabályozási kihívásokban, és hogy biztosítsa az összes kötelező követelménynek való megfeleléshez szükséges ellenőrzési és értékelési szolgáltatásokat az EU akkumulátor-szabályozásával kapcsolatban, a DEKRA tervezi, hogy az akkumulátorok területén is bejelentett szervezetté válik, amint a bejelentési hatóságok létrehozzák folyamataikat és követelményeiket.
Az akkumulátorgyártók és -kereskedők már ma is profitálhatnak a DEKRA szakértői tudásából, kiterjedt globális akkumulátortesztelő laboratóriumok hálózatából, akkumulátor szakértőiből és szabályozási szakembereiből. Többek között a DEKRA biztosít akkumulátor tesztelést a K+F vagy gyártási szakaszban, életciklus-értékelés (LCA) ellenőrzést, vagy ellátási lánc kockázatmenedzsmentet (2. fél auditok).

Az óra ketyeg

Az új EU akkumulátor-szabályozás már hatályban van. A bejelentett szervezetek jóváhagyási folyamatai jelenleg még folyamatban vannak. 2025-től komolyra fordul a dolog az érintett akkumulátorgyártók számára, amikor megkezdődik az új szabályozások végrehajtási szakasza. 2025-ig harmadik fél általi ellenőrzésre lesz szükség, és 2027-ben bevezetik az egyedi akkumulátor-útlevelet. 2028-ra a szabályozás bevezeti a szénlábnyom küszöböt, és jelentési kötelezettséget ír elő a kritikus ásványi anyagok beszerzéséről. A lítium-alapú akkumulátoroknak 2030-ig el kell érniük a minimum 70%-os újrahasznosítási hatékonyságot. És 2031-re a szabályozás minimum újrahasznosított anyagtartalmi célokat tűz ki, amelyek 85%-ot jelentenek ólom esetében, 16%-ot kobalt esetében, és 6%-ot mind lítium, mind nikkel esetében. A DEKRA tanácsolja minden érintett számára, hogy ne vesztegessék az időt az új EU akkumulátor-szabályozás kapcsán.