1. Diploma=több pénz?
Mielőtt döntenénk az utunkról, jobb, ha tudjuk: érettségi nélkül nagyon kevés esély van jól fizető állást találni, azonban a magasabb fizetés nem egyenlő a diplomával. Sok esetben a hozzánk közelebb álló képzéssel több pénzhez is juthatunk.
2. Írjunk listát!
Ha nem vagyunk biztosak benne, melyik szakmában lelnénk örömünket, írjuk össze azokat a tevékenységeket, amelyeket szívesen csinálunk. Ez alapján biztos képet kaphatunk arról, melyik szakma áll hozzánk a legközelebb. Azt is csinálhatjuk, hogy a barátainkat is meginterjúvoljuk, lehet, hogy ők olyan tulajdonságainkra is rávilágítanak, amelyekkel eddig kevésbé voltunk tisztában.
3. Minden adott?
Akármennyire is elszántak vagyunk a minket körülvevő tényezőket is számba kell vennünk, hiszen nagyon sok múlik azon, hogy biztosan részt tudjunk venni az órákon, vagy ne menjen el túl sok idő az utazással. Jobb, ha ezeket már előre tisztázzuk, hogy semmi ne vegye el a kedvünket a tanulástól. Azt mindig tudjuk: bármikor válthatunk.
4. Mennyi időnk van?
Talán az egyik legfontosabb kérdés az, mennyi időt tudunk szánni a tanulmányainkra. Ha úgy érezzük, nekünk bőven elég három év tanulás, akkor semmiképp se válasszunk ötéves képzést.
5. Kötelező diploma?
Nem feltétlenül kell diploma egy jól fizető szakmához, hiszen számos olyan karrierút van, amit anélkül is kitűnően be lehet járni. Esetleg egy kétéves szakirányú képzéssel akár az egyetemre is könnyebben bekerülhetünk. A tanfolyamon elsajátított tudást remekül kamatoztathatjuk a felsőoktatásban, aminek köszönhetően jóval könnyebben vesszük majd a főiskolai, egyetemi vizsgákat.
Vissza a hírekhez